Last week my family and I did something we haven’t done in several years – we took off for a week and went on vacation. Before leaving I talked with my friend Jerry about a Kettlebell workout that he has been doing. My plan was to run over to Walmart, pick up a 35lb Kettlebell, and put it to use each morning.
Online pricing for CAP was roughly $1 per pound. The in-store pricing for Gold’s brand was considerably more than that. I wasn’t interested in spending $42 for a 25lb kettlebell. From there I planned to go out for a run each morning to get in some exercise.
That lasted one morning before I gave up on it. Trying to sleep in a house that was too warm (locked Nest thermostat in the rental) and in a bed that was uncomfortable, left me with some wicked back pain. Getting up and moving each morning was excruciating.
The lack of planned exercise was offset by a lot of walking and pushing a stroller. Despite eating things I normally wouldn’t (bread and cheese slices – so many sandwiches…) I came home weighing slightly less than when I left. Better yet, my body fat percentage was slightly less as well.
Recent Posts
The Price of Rushing: A Winter Riding Story & Four Years of YouTube Friendship
You know those moments when you do something that isn't exactly catastrophically stupid, but just stupid enough to make you shake your head at yourself? Yeah, we've all been there, and today I'm...
Finding Joy in Unexpected Places: A Memorable Motorcycle Ride to Remember
As we roll into 2025, I've been reflecting on the rides that made 2024 special. While the year didn't provide as many opportunities to hit the road as I'd hoped, one particular adventure stands out...